Závěrečné zkoušky

Závěrečná zkouška se zkušebním komisařem je poslední krokem k vašemu řidičskému oprávnění. Je to ověření Vašich získaných znalostí které jsou potřeba pro vaše samostatné řízení a to bezpečně a spolehlivě.

Samotné zkoušky se konají na odboru dopravy MěÚ Blansko.

- test na počítači, 25 otázek, 30 minut.

- jízda se zkušebním komisařem 30 minut - po úspěšně testu z pravidel, minimum 43 z 50 bodů

- technická část vozidla a příprava před jízdou

U každé zkoušky jsou dva opravné pokusy, opakujete jen tu část u které neprojdete.

Jak uspět u závěrečné zkoušky

Komisaři sledují a hodnotí Váš výkon komplexně, ale obzvlášť dbají na některé povinnosti a znalosti. Záleží nám na tom, abyste uspěli u zkoušky pokud možno napoprvé. U zkoušky si proto dávejte pozor na:

TIPY JAK USPĚT U ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY Komisaři sledují a hodnotí Váš výkon komplexně, ale obzvlášť dbají na některé povinnosti a znalosti. Záleží nám na tom, abyste uspěli u zkoušky pokud možno napoprvé. U zkoušky si proto dávejte pozor na:

Rozsvícení světel a zapnutí bezpečnostního pásu, seřízení sedačky, volantu a všech zrcátek.Respektování značky Stůj, dej přednost v jízdě ! Vždy zastavte na STOPCE a alespoň tři vteřiny se rozhlížejte. Musíte zastavit, i když na hlavní silnici nepřijíždí žádné vozidlo.

Změna směru:   Při každé změně směru, předjíždění i objíždění, parkování i vyjíždění od okraje vozovky, používejte znamení o změně směru jízdy – blinkry.

Dávejte přednost zprava:   Důkladně se rozhlédněte, a teprve když jste si jisti, že žádné vozidlo zprava nepřijíždí, pokračujte v jízdě.

Zóny s dopravním omezení:   V Brně typicky zóna s omezením rychlosti na maximálně 30 km/h. Zóna končí až značkou Konce zóny s dopravním omezením, ne křižovatkou!

Rychlost jízdy:   Nepřekračujte nejvyšší dovolenou rychlost, ani nejezděte zbytečně pomalu a opatrně. Oba extrémy mohou vést k hodnocení zkoušky stupněm “neprospěl”. Rychlost vždy přizpůsobte stavu a povrchu komunikace a dalším okolním faktorům - hustota provozu.

Vyjíždění z jednosměrky:   Při vyjíždění doleva se řaďte co nejvíce doleva, při vyjíždění doprava se řaďte co nejvíce doprava

Parkování couváním:   Vyberte si místo o délce nejméně 1,5 násobek Vašeho vozidla. Nezapomeňte použít blinkr. Nemusíte se na parkovací místo dostat napoprvé, můžete směr jízdy vozidla i několikrát korigovat. Při výjezdu z parkovacího místa opět nezapomeňte na blinkr.

Odbočování doleva:   Při odbočování doleva dávejte přednost protijedoucím vozidlům, tramvajím, jejichž směr křižujete a chodcům!

Doplňková šipka:   Pokud odbočujete doprava na signál rozsvícené zelené doplňkové šipky, MUSÍTE se pohledem doleva přesvědčit, že nemusíte dát přednost vozidlům, přijíždějícím ve volném směru (zleva).

Přednost v jízdě:   Do křižovatek vjíždějte tak, abyste neohrozili ani neomezili vozidla na hlavní pozemní komunikaci.

Obytná zóna:   V obytné zóně dodržujte maximální povolenou rychlost 20 km/h a neparkujte jinde, než na místech označených jako parkoviště. Při vyjíždění z obytné zóny dáváte přednost vozidlům z obou směrů!

Jízda po železničním přejezdu:   Ve vzdálenosti 50 metrů respektujte maximální povolenou rychlost (50, resp. 30 km/h) a důkladně se rozhlížejte do obou směrů, abyste mohli přejezd bezpečně přejet.

Řazení rychlostních stupňů:   Využívejte všechny rychlostní stupně tak, aby jízda byla plynulá, ekonomická a ekologická.

Přejíždění souvislých čar a šikmých rovnoběžných čar:   Tyto čáry “nepřejíždějte” !!.

Přechod pro chodce:   Vždy umožněte přejití chodce, který dal jasně najevo, že hodlá přecházet nebo už se nachází na přechodu pro chodce.

Jízda na červenou:   Znamená okamžitý konec zkoušky a hodnocení stupněm “neprospěl”. Pokud si nejste jisti, že projedete na žlutou, raději kontrolovaně a bezpečně zastavte před příčnou čárou souvislou.

Předjíždění cyklistů:   Udržujte bezpečný odstup 1,5 metru a nepředjíždějte na přechodu pro chodce či v jeho blízkosti.